Stahování obrázků z WWW stránek pomocí programu

Zoner Photo Studio 12 Profesional

 

Kopírování obrázků je častou úlohou při práci se sítí Internet. Pokud potřebujeme zkopírovat pouze jediný obrázek, není popisovaná úloha příliš efektivní. Je vhodnější využít známý způsob – kliknout na obrázek pravým tlačítkem myši a z nabídnutých možností volit „Uložit obrázek jako…“. Potřebujeme-li stáhnout skupinu obrázků (pouze z jedné URL adresy), může se jevit dále popsaný způsob jako zajímavý.

 

Úloha – zkopírovat obrázky z výstavy fotografií účastníků kurzu konané v „Královopolské galerii“ z WWW stránek našeho kurzu, který pro nás vytváří a spravuje pan Ing. Andráši.

 

Příprava – vytvořím si pomocnou složku v mém oblíbeném adresáři

C:\….pokusy\www

 

Stažení jediného obrázku pro lekci „Opakování1“.

 

·        Otevřu úvodní stránku webu

·        V novém okně otevřu určený odkaz – stisknu klávesu Shift,  držím a kliknu levým tlačítkem myši na odkaz “Vernisáž Kr. Pole“.

 

·        Otevřu určený obrázek

 

 

·        V novém okně otevřu odkaz – „Plná velikost: 1568x1102x24 689 kB“.

 

·        „Vyberu“ adresu obrázku (URL) – obarví se a uložím ji do „Schránky“ operačního systému Windows pomocí známé kombinace kláves Ctrl+C.

 

·        Otevřu vytvořenou složku C:\….pokusy\www a spustím úlohu – z „Menu→Získat→Stáhnout obrázky z webu…“.

·        Otevře se následující „Dialogové okno“:

 

·       Do „Textového pole URL: vložím pomocí kombinace kláves Ctrl+V obsah systémové schránky (dříve vloženou adresu obrázku). V „Textovém poli Stáhnout do:“ je nabídnuta adresa složky, odkud byla úloha spuštěna – není potřeba nic měnit. „Textové pole Typ stahování:“ nechávám beze změny. Velmi důležitý je údaj v „Textovém poli Stahovat obrázky do úrovně:“,  volím 1. „Zaškrtávací políčka“ aktivuji dle obrázku. Obsah „Textového pole“ aktivovaného „Zaškrtávacím políčkem Nestahovat obrázky z jiné domény než:“ - ponechám programem Zoner nabídnutou možnost.

·       Při prvním stahování touto metodou je nutné stisknout „Tlačítko Nastavení…“ a vyplnit následující údaje a stisknout  „Tlačítko Uložit“.

 

 

·        Proxy server se používá většinou ve firemních počítačových sítí z důvodů jejich lepšího zabezpečení. Doma jej ze vší pravděpodobností nepoužíváte J.

·        Pak již stačí stisknout „Tlačítko Začít stahovat“ v předchozím „Dialogovém okně“ – automaticky se aktivuje. Určený obrázek se uloží do připravené složky.

 

Pokud z nějakého důvodu potřebuji uložit najednou více obrázků z výstavy, postupuji obdobným způsobem.

 

·        Otevřu odkaz na „Vernisáž Kr. Pole.

·        Otevřu první náhled obrázku v novém okně prohlížeče a do „Schránky“ okopíruji zobrazenou URL  adresu.

 

·        Otevřu vytvořenou složku C:\….pokusy\www, spustím úlohu – z „Menu→Získat→Stáhnout obrázky z webu…“ a otevřené „Dialogové okno“ vyplním dle následujícího obrázku.

 

·        Do pole URL: zkopíruji obsah systémové „Schránky“, vše ostatní zůstává  mimo obsahu pole „Stahovat obrázky do úrovně:“  Zde volím čtyřku, aby byly zkopírovány všechny obrázky.

 

Výsledek je znázorněn na dalším obrázku – zobrazovací režim „Průzkumníka“ je zvolen „Seznam“:

 

 

Je potvrzeno stažení všech 38 obrázků:

·        Náhledy pro ikony – thn0001.jpg ÷ thn0038.jpg

·        Obrázky s menším rozlišením – img0001.jpg ÷ img0038.jpg

·        Obrázky s větším rozlišením – org0001.jpg ÷ org0038.jpg

 

 

 

 

                                                                                  

 

Veselka, 7.11.2010                                                                             Josef Brázda